Home > Word Problems calculators > Unitary Method calculator

Method and examples
Unitary Method
Method  

1. Which is the best deal ?
cost
or
cost

 
 
  1. Which is the best deal ? 10 pencil cost is Rs 4 or 6 pencil cost is Rs 2.70
  2. Which is the best deal ? 4 pencil cost is $ 3.80 or 3 pencil cost is $ 2.70

2. Direct proportion
Cost of is

Find the cost of is

  1. Cost of 17 book is Rs 306. Find the cost of 29 book.
  2. Cost of 17 book is Dollar 306. Find the cost of ? book.
  3. Cost of 20 cream is pound 90. Find the cost of 9 cream.
  4. Cost of 22.5 book is Rs 85.5. Find the cost of 9 book.

3. Indirect proportion
Men Days Time Work
 
  1. If 15 men can reap a field in 35 days,
    in how many days will 21 men reap the field?
  2. If 20 persons can do a piece of work in 7 days,
    then the number of persons required to complete the work in 28 days, is :
  3. If 3 persons weave 168 shawls in 14 days,
    how many shawls will 8 persons weave in 5 days?
  4. If 15 labourers can fill 35 boxes in 7 days.
    How many labourers can fill 65 boxes in 5 days?
  5. If 18 binders bind 900 books in 10 days,
    how many binders will be required to bind 660 books in 12 days?
  6. If 40 men can build a wall 20 m high in 15 days.
    The number of men required to build a similar wall 25 m high in 6 days, will be :
  7. If 40 persons consume 240 kg of rice in 15 days,
    in how many days will 30 persons consume 48 kg of rice?
  8. If 5 men working 6 hours a day can reap a field in 20 days,
    in how many days will 15 men reap the field, working 8 hours a day?
  9. If 18 pumps can raise 2170 tonnes of water in 10 days, working 7 hours a day,
    in how many days will 16 pumps raise 1736 tonnes, working 9 hours a day?
  10. In a hospital there is a consumption of 1350 litres of milk for 70 patients for 30 days.
    How many patients will consume 1710 litres of milk in 28 days?

SolutionHelp
 
 

Share with your friends
 
Copyright © 2018. All rights reserved. Terms, Privacy